Майчинствово - най-нови научни препоръки за жените

неделя, 11 април 2010 г.
„Майката е най-великото нещо. Без нея и раждането няма живот и човечество“, е казал забележителният френски философ Жан-Жак Русо. В наши дни грижата за бременните жени и усъвършенстването на майчинството са сред най-първостепенните задачи, както на медиците - специалисти в тази област, така и на хората изобщо. За да помогнем за тази високохуманна кауза, е този обзор на най-новите изследвания, открития и съвети за бременните и майките.

„От всяко дете може да се отгледа талант - твърдят лауреатите на Нобелова награда Торстен Вайсел и Дейвид Хавел. - Нужно е само да събудим и развием заложената в него дарба. Затова ролята на майката е първостепенна, заедно с приноса на бащата, училището, експертите и обществото.“

Двамата американски учени твърдят, че преди всичко детето трябва да е заобиколено от внимание още в пелените. Защото т.нар. праг на възприемчивостта е неограничен само през първите години от живота, когато

природата дава на всички равен старт

Според тях три са главните условия за успеха: бебето трябва да е силно желано, постоянни грижи за него, изпълнени с топлина и нежност, и да не пропуснете първите месеци от живота на детето, които са решаващи за неговия интелект.

Британски ембриолози от Оксфордския университет преди известно време са доказали убедително, че още в утробата детето възприема болка, страх или покой и е в тясна емоционална връзка с майката. Затова нейните чувства и мисли влияят върху бъдещето и интелектуалните му възможности.

Според известния американски физиолог проф. Леви топлината и нежността ви са му изключително нужни. „Ако детето не се гали, мозъкът му се спаружва." Известно е, че децата, лишени от родителски грижи и ласки, изостават в развитието си и често боледуват, дори когато се хранят нормално. Майчиното докосване стимулира хормона на растежа и защитните реакции на организма. А канадски учени са доказали чрез свои проучвания, че децата с родителска опека и редовна майчина милувка по-лесно се приспособяват към нови условия, по-лесно преживяват стреса и са по-подготвени за предизвикателствата на живота.



„Опитът от първите месеци на живота предопределя интелекта на човека, способностите му да общува и да бъде уверен в силите си. И тук мисията на майката е свещена - твърди известният невробиолог проф. Хенри Хаген. - В детския мозък много отрано възниква нещо като карта, върху която може да се нанесе всеки сложен ландшафт.“

Според проф. Хаген отрано детето трябва да се занимава с музика и езици, защото в мозъка му се развиват връзки, подобни на тези при абстрактни мисли. Ако се е занимавало с класическа музика, по-късно то лесно ще се справя с математиката и останалите фундаментални науки.

Намалява продължителността на бременността

Средната продължителност на бременността на американките е 39, а не 40 "класически" седмици. До този извод са стигнали в свое 10-годишно изследване експерти от фондацията за подпомагане на децата March of Dimes в САЩ. Резултатите са публикувани в специализираното научно издание Seminars in Perinatology. Нормалната средна продължителност при жените е 40 седмици от датата на последния цикъл. Раждането преи 37-ата седмица се смяата за преждевременно, а бебето - за недоносено.

По данни на March of Dimes американките раждат между 34-тата и 36-тата седмица от началото на бременността. От 1992 до 2002 г. броят на бебетата, появили се на бял свят между 34-тата и 36-тата седмица от бременността, се е увеличил с 12%, а на родените след 40-ата седмица е намалял с 21%. Най-често бебетата са раждани на 39-ата седмица - те представляват една четвърт от всички новородени, сочат данните от изледването.

"Намаляването на продължителността на бременността се дължи предимно на съвременните методи за контрол на плода: по-точната диагностика е способствала за нарастване броя на изражданията с помощта на цезарово сечение и на стимулиране на ражданията", твърди ръководителят на това излседване д-р Майкъл Давидоф. Според него немалка роля играят още наднорменото тегло на майките и увеличаването броя на жените, които раждат в по-напреднала възраст.

Датски учени пък твърдят, че гените на бащата навярно обясняват преносването на плода и определят момента на раждането. За удължената бременност се знае сравнително малко. Тя трае повече от 41 седмици и може да причини усложения при раждането. Около 5% от всички раждали жени са имали такива в Дания.

Екипът на проф. д-р Анет Винд Олесен от университета в датския град Орхус е приключил серия от изследвания, чиято цел е да се установи защо бременността на някои жени е продължила повече, да се разбере кой фактор еотключва разждането. Проучванията са показвали, че при жени, чието първо дете е преносено, вероятността да преносят и следващите си наследници, ако са от същия партньор, е много голяма.

При наличието на нов секс партньор рискът от преносване на плода и продължителността на бременността обаче намаляват. Излседванията на датските специалисти обхващат 28 120 жени, водили две или повече деца между 1980 и 1994 г. Заега не е ясно кои от гените на бащата определят момента на раждането. Проф. д-р Олесен уверява, че изследванията на причините от него продължават.

Защо някои деца са доста пълни?

Това е въпрос, който си е задал екип от американски учени. Отговорът, до който стигнали, ги изненадал, защото станало ясно, че виновни са не пълните деца, а техните нервни майки.

Тези изследователи открили, че напрегнатата ситуация в семейството може да бъде причина за напълняването на децата в ранна възраст, защото те често реагират на стреса, възникващ в хода на взаимоотношенията с възрастните, с повече хранене, което води до преяждане.

Оказва се, че за да се освободят от стреса, хората започват да ядат повече. В такъв случай децата също почвад да консумират повече храна, за да се справят със стресовата ситуация. Учените стигнали до този извод, проучвайки информация за 841 деца, живеещи в семества, които се намират под границата на бедността. Много деца от бедни американски семейства напълняват особено много, защото техните майки се намират в постоянен стрес.

А японски учени са открили друго нещо, което също е важно. Бебетата, които са се родили много слаби заради диетите, пазени от майките, често затлъстяват като възрастни. Недостигът на хранителни средства, който хлапето изпитвало още в зародиш, се компенсира в зрелия живот, твърдят те. Според тях причина за това е хормонът лептин, който регулира глада и ситостта.

Резултатите от това изследване са публикувани в специализираното научно списание "Сел метаболизъм". Този екип от университета в Киото ставнил затлъстяването у мишките, чиито майки били хранени нормално, с това у гризачи, чиито майки консумирали с 30% по-малко храна по време на бременността. Мишлетата, родени от недохранени майки, били по-дребнички при раждането си, но за десетина дни бързо наедрявали и се иравнявали по телесно тегло с връстниците си. После ядели храни, богати на мазнини, и затлъстявали.

Пушенето, дори само в началото на бременността,

може да има дълготрайни негативни последствия върху здравето на децата. Те могат да бъдат засегнати от затлъстяване, показа друго японскко изследване. Според една от хипотезите на тези учени, бебетата на пушачките остават недохранени в утробата.



Това близо 20-годишно проучване, под ръководството на проф. д-р Дзентаро Ямагата от Медицинския институт в гр. Ямагат от Медицинския интститут в гр. Яманаши, е обхванало 1400 японки, родили деца в периода 1991-1998 г. Учените наблюдавали развитието на децата до 10-годишна възраст. Оказало се, че рискът от затлъстяване е 2.9 пъти по-голям за децата, чиито майки пушели през първите три месеца на от бременността си, в сравнение с децата, родени от непушачки.

Бременните жени, които били свидетели на терористичните атаки срещу Световния търговски център в Ню Йорк на 11 септември 2001 г., са предали на децата си

биологичните признаци на стрес.

Това сочат резултатите от изследване на учени от Деинбург и Ню Йорк. Звучи доста шокиращо!

Изследвани били едногодишни деца и резултатите изненадващо показали, че нивото на хормона на стреса кортизол в организма им е ниско. Майките им също имали сравнително ниски нива на кортизола, а това е сигурен знак, че индивидът е засегнат от посттравматичен стрес, твърдят тези изследователи. Те продължават да следвят здравето на децата от тази група, за да разберат дали те ще бъдат засегнати от психични проблеми, когато порастнат.

Друго изследване на американски учени от Колумбийския университет показва, че един на вски трима ученици в Ню Йорк страда от душевно разстройство след терористичните атакаи от 11 септември 2001 г.

Установено е, че кортизолът допринася за увеличаване на кръвната захар в организма и на кръвното налягане в отговор на стреса, като освен това предизвиква промени в настроението и паметата. Предишно проучване е открило ниски нива на кортизола у деца, оцелелли от Холокоста.

Сега учените са заключили, че получените резултати са свързани със стреса, породен от разказите на родителите за преживяното от тях.

Кърменето на бебета оказва влияние върху кръвното им налягане,

когато порастнат, са открили учени от университета в Бристол. Това изследване на 2192 деца от Естония и Дания на възраст от 9 до 15 години показало, че тези, които били кърмени по-дълго време, имат по-ниско кръвно налягане от връстниците си. Изводите от проучването потвърждават категорично положителните качества на кърменето.



Според тези учени положителното действие на продължителното кърмене при децата е съшото, като това на упражненията и ограниченията в солта при възрастните. То улеснява храносмилането на бебето и намалява рисковете от заболявания като инфекция на ушите, диаряи и др.

Така наречените

"сапунени" телевизионни сериали са вредни за бременните жени.

Това изненадващо въздействие са открили индийски учени. Тези педиатри установили, че съшествува връзка между това колко често плаче бебето и колко сапунки е изгледала майка му. Резултатите от излседването са доказали категорично, че запалените до пристрастяване почитателки на сериалите раждат момченца и момиченца, които плачат повече от останалите деца. Бебетата на майки, жертви на сапунките, се будят до 20 пъти на нощ, за да огласят къщата с мощен рев.

И още едно изненадващо откритие. Оказва се, че децата на майки, които са яли много ябълки през бременността си, имат 50% по-малък риск да заболеят от астма. Това са установили учени от университета на Абърдийн (Шотландия). Те са проучили 2000 бъдещи майки за хранителните им навици и после са проследили здравето на децата им в продължение на пет години. Установено било, че за жените, които са яли през бременността си 4 или повече ябълки седмично, е имало 50% по-малка вероятност да родят дете с астма, отколкото за жените, яли по една или по-малко ябълки на седмица.

Учените са открили също, че яденето на

една или повече порции риба седмично

през бременността намалява наполовина вероятността у детето да се открие екзема през първите пет години от живота му. Не е известно защо ябълките и рибата, изядени от бременната жена, действат така, но това са единствените известни две храни, които намаляват риска детето да страда от астма или екзема.

***



А британско изследване е показало, че когато майките гушкат бебетата си по-често, те плачат двойно по-малко от останалите. Оказва се, че повечето родители прегръат децата си в продължение средно на два часа и половина дневно. Бебетата, които са гушкани обаче главно от майките си в продължение на 5 часа дневно, плачат средно 50% по-малко от обичайното.

Резултатите категорично потвърждават предишни проучвания, които са показали, че при гушкане на бебето в организма му се отделя хормонът на щастието окситоцин. Известно е, че той намалява нивата на стреса.

По материал от "Лечител" бр. 12

0 коментара:

Публикуване на коментар

Популярни публикации